Akkuyu NGS’nin 3’üncü güç ünitesinde bir aşama daha tamamlandı

Nükleer güç santralinin güvenlik sisteminin ana ögelerinden biri olan İKK’nin ikinci katmanı, Akkuyu NGS’nin 3’üncü güç ünitesinde bulunan reaktör binasına muvaffakiyetle kuruldu. Kabuğun montajında vakit tasarrufu sağlayan ön imalat yolu kullanılıyor.

İKK’nin ikinci katmanı, 24 kısımdan oluşan kaynaklı bir metal yapı olma özelliği taşıyor. 330 tondan fazla yüke ve 20 metreden fazla çapa sahip genişletilmiş katmanın montajı, Liebherr LR 13000 ağır paletli vinç kullanılarak gerçekleştirildi ve yaklaşık 7 saat sürdü. Kurulumdan sonra 3’üncü ünitenin reaktör binasının yüksekliği 12 metre artarak 16,9 metreye ulaştı.

NGS Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Yöneticisi Sergey Butckikh, hususa ait yaptığı açıklamada, “İç muhafaza kabuğu, reaktör kısmının kıymetli bir ögesidir. İKK, reaktör binasının en büyük yapısal ögelerinden biri olarak reaktörün güvenliğini ve etraf güvenliğini sağlar. Reaktör binasının iç müdafaa kabuğunun inşasında bir sonraki kademeyi, üçüncü katmanının inşa edilmesi oluşturuyor. Bundan evvelki basamakta ise ikinci katmanın demirle güçlendirilmesi, özel kalıpların kurulması ve betonlama yapılması gerekiyor” dedi.

Reaktör binasının iç müdafaa kabuğunun dışında, 3+ kuşak VVER-1200 güç ünitelerinin inşasına yönelik bir dış muhafazanın inşası öngörülüyor. Dış muhafaza kabuğu, reaktör ekipmanını her türlü dış tesirden muhafazaya yarıyor. Akkuyu NGS alanındaki inşaat ve montaj çalışmaları, dört güç ünitesi, kıyı hidroteknik yapıları, güç dağıtım sistemi, idari binalar, eğitim merkezi ve NGS fizikî muhafaza tesisleri olmak üzere ana ve yardımcı tesislerin tümünde devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir