Amasra’da kaçak kömür üretimi iddiası: ‘TTK Genel Müdürü’nün üretimden bilgisi vardı, kaçak yoktu’

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Kuruluşuna ilişkin maden ocağında 14 Ekim 2022’de meydana gelen ve 43 emekçinin hayatını kaybettiği davanın birinci duruşması ikinci gününde devam ediyor. Davanın ikinci gününe, tutuklu sanık Cihat Özdemir’in avukatının savunmasıyla başlandı.

Madenin kuruluş müdürü Özdemir’in avukat Miraç Yıldız, sorumluluğun Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda olduğunu belirterek, “Müvekkilim sadece kuruluş müdürüdür, materyallerin eksik, kalitesiz olması TTK Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğudur” dedi.

Avukat Yıldız ayrıca, şunları söyledi:

“Personel alımı yahut seçiminde de müvekkilin dahli yoktur, KPSS ve öteki imtihanlarla atanıyorlar. Altındakiler ise İŞKUR’daki kura ile seçiliyorlar. 2021’de kurum 46 defa denetlendi, kazadan 1 hafta evvel de ÇSGB tarafından denetlendi ve çalışmayı durduracak bir eksiklik görmemişler.”

Eski İşletme Müdürü Selçuk Ekmekçi’nin sorgusu başladığı sırada avukatı Çağla Dursun kelam alarak “Burası siyaset arenası değil” ifadelerini kullandı. Dursun’un sözleri üzerine salonda gerginlik çıktı. Mahkeme Başkanı salona çevik kuvvet grubunu davet etti. Tansiyonun düşmesinin akabinde duruşmaya devam ediliyor.

‘KAÇAK ÇALIŞMA YOKTU’

Ekmekçi, sorgusu sırasında avukat Derviş Emre Aydın’ın maden içindeki bir bölge kaçak üretim yapıldığına yönelik sorusuna, “TTK Genel Müdürü’nün de bilgisi vardı oradan kömür çıkartıldığından” cevabını verdi. Avukat Aydın, “Kaçak çalışmadan genel müdürün de bilgisi var mıydı?” diye sorunca, Ekmekçi bu kere çelişkili karşılık vererek “Kaçak çalışma yoktu” dedi.

Aydın, Ekmekçi’yle birlikte madenin kurum müdürü Cihat Özdemir’e de tıpkı soruyu yöneltti. Özdemir de proje dışı kömürün TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu’nun bilgisi dahilinde çıkartıldığını tabir etti.

‘YALAN SÖYLÜYOR, TEZ DOĞRU’

Ekmekçi’nin sorgusu, avukat Evren İşler’in sorularıyla devam etti. İşler, “Amasra’da herkes, kaçak üretim sonucu çıkarılan kömürün Bartın Valiliği tarafından yardım gayesiyle dağıtıldığını söylüyor. Bu tez yanlışsız mu?” diye sordu. Ekmekçi “Bilmiyorum, ocağın önüne yığılan kömürler paketlenmedi” karşılığını verdi. O sırada salonda bulunan madenci yakınları “Yalan söylüyor, tez doğru” diyerek tepki gösterdi. Mahkeme başkanı, İşler’in sorusuna, “Aynı şeyleri sormayın” diyerek müdahale etti.

8’İ TUTUKLU 23 SANIĞIN YARGILANDIĞI DAVA

Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanıklardan 4’ü, muhtemel kastla öldürme hatasından bin 80 yıla kadar, 4’ü tutuklu 19 sanık ise şuurlu taksirle öldürme cürmünden 18 yıla kadar mahpus cezası istemiyle yargılanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir