Bir iş insanından Arda Güler’e tavsiyeler

Dünyanın en tanınan spor kollarından birisi olan futbol dünyasındaki devlerin fikir birliği ederek göklere çıkardığı evladımız Arda Güler’i güçlü bir maratonda dünya yıldız olması umuduyla devler ligine gönderdik.

Gitmek tahminen kolay oldu ancak dünya yıldızı olabilmesi için taşınması pek kolay olmayan sorumluluklarının altından kalkabilmesinin lakin şiddetli yollardan geçerek maksada ulaşacağının şuurunda olmak zorunda olduğunu, yalnızca futbol mesleğini değil futbol dışında da dikkat etmesi gereken sorumlulukları olacağını düşünüyoruz.

BÜYÜK SORUMLULUK ÜSTLENDi

Örnek vermemiz gerekirse; dünya genelinde pek az futbol adamına nasip olan övgülerin Arda üzerinde rehavet yaratması riskini hakikat yönetmesi gerekir. Bununla ilgili bir tabir vardır. Hayatta üç kıymeti hazmetmek zordur; serveti, şöhreti, makamı.

Arda, layık olduğu bu bedellere, takdire şayan muvaffakiyetleri sayesinde çok genç yaşta sahip oldu. Birebir vakitte; kendisine, ailesine, kulübüne, kendisini gurur sembolü olarak gören milyonlarca sevenlerine karşı da sorumluluk üstlendi. Genç yaşta bu sorumlulukların altından kalkabilmesi için kendisine yol haritası belirlemiştir kesinlikle.

ZOR OLAN Tepede KALMAKTIR

Futbol mesleği, her futbolcunun hayalin süsleyen yeni kulübünde dilek ettiği düzeylerde gelişecektir kesinlikle. Bu süreçlerde sorun yaşamayacağını düşünüyoruz. Futbolunun dışında bizim Arda’da görmek istediklerimiz var:

– Çok genç yaşta ulaştığı şöhret, servet, makam başını döndürmemeli.

– İstem dışı bile olsa, şımarıklık üzere beğenilen olmayan davranışların tuzağına düşmemeli.

– Doruğa ulaşmak kolay değildir ancak dorukta kalıcı olmanın hiç de kolay olmadığını hatırından çıkarmamalı.

AYAĞINI YERE SAĞLAM BASMALI 

Ayağını yere sağlam basarak büyük düşünüp, tepe yolunda emin adımlarla yürümeli.

– Mesleksel rekabet ortamında kalması durumlarında, rekabet süreçlerini mesleğine, kendisine güvenerek yönetmeli.

– Vakit zaman tenkit alabilir, gelen tenkitleri yanlışsız kıymetlendirmeli, temelsiz olanları dikkate almamalı, karşılık vererek polemik tuzağına düşmemeli, haklı tenkitleri ise armağan olarak kabul edip, ‘hatadan dönmelik fazilettir’ anlayışı ile kıymetlendirmeli.

– Şahsî imajını etrafına örnek olacak biçimde daima geliştirmeli

– Arda’nın tevazusu biliniyor lakin tevazusunu abartmamalı, yoksa yanlış anlaşılır, kendisine ziyan verebilir.

LiDERLiĞi âlâ ÖĞRENMELi

Kendisine vakit ayırmalı, özel yaşantısı takdirle izlenmeli.

– İçine kapanıklık üzere sevimsiz durum ona yakışmaz, olabildiğince nitelikli insanları etrafında toplamalı.

– Mümkün olduğunca toplumsal ortamlarda bulunmalı, toplumun takdir edeceği toplumsal sorumluluk örnekleri verip sempati kazanmalı

– Arda’dan liderlik bekleniyor. Liderlik nedir, nasıl önder olunur, uygun öğrenmeli. Birebir vakitte futbol dünyasında kabul görmüş âlâ derecede lisan öğrenmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir