Bursa Yıldırım’da yeni dönemde fazlası olacak! Yıldırım parlayacak!

BURSA (İGFA) – Göreve geldikleri 2019 yılından bu yana sokakları erguvan kokan Yıldırım için canla başla çalıştıklarını tabir eden Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, bu kentin en temel muhtaçlıkları için her alanda önemli atılımlar yaptıklarını ve projeler geliştirdiklerini söyledi.

Yıldırım’ı; Uludağ’ın eteklerine kurulmuş, derelerle, vadilerle bezenmiş bir kent olarak gördüklerini aktaran Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Bizim bir Yıldırım tasavvurumuz var. Bu kent ki mayası gönüller sultanı Buyruk Sultan tarafından yapılmıştır. Yıldırım Beyazıt Han’ın hamasetini, Çelebi Mehmet Han’ın ferasetini ve Buyruk Sultan’ın manevi şahsiyetini kendimize rehber edindik. Kapıları rahmetle açılan sıcacık yuvalara, çocuklarımızın geleceğini inşa eden yerlere, bayanlarımızın emeklerini destekleyen imkânlara ve her bir insanımızın kendini kıymetli hissettiği bir Yıldırım’ı inşa etmeye çalıştık. Zira Yıldırım kıymetlerin kentidir dedik. Yıldırım’ı yeşiliyle, tarihiyle, yaşayan yerleriyle ve güçlü insan kaynağı ile bu türlü tasavvur ettik. Bu kadim kent için daha yapacak çok işimiz, birlikte yürüyecek çok yolumuz var. Artık Yıldırım için fazlası var” dedi.

“PARLAYAN BİR MARKA KENT İNŞA EDECEĞİZ”

Gelecek devirde hayata geçirecekleri tüm projeler ve hizmetler ile parlayan bir Yıldırım inşa edeceklerini aktaran Lider Oktay Yılmaz, imardan ulaşıma, kültür sanattan eğitime, yeşil alanlardan turizme kadar tüm projelerde insan odaklı Yıldırım yaklaşımını ön planda tutacaklarını belirterek, “İnsan odaklı anlayışımızı idarede de sürdürüyoruz. Bir zincir halinde ilerleyerek her bir halkamızın bu kente bedel katacak birer ögeye dönüşmesini sağlıyoruz. Bunu tek başımıza değil bu kentte yaşayan aziz Yıldırımlıların katkısı ile başaracağız. Bu kenti dönüştürmek ve geliştirmek sadece kentsel dönüşüm çalışmaları sağlamak ile ilgili değildir. Kente bir ufuk koymayı gerektirir. Kentimiz eğitim ile parlasın diye kültür hayat merkezleri ve yeni uyumayan kütüphaneler açmaya devam edeceğiz. Gençlerimizde bu kütüphanelerde çalışıp kaç başarılara imza atmaya uğraş edecek. Birlikte çalışacağız ve bu Yıldırım eğitim ile parlayacak. Tam donanımlı spor komplekslerine yenilerini ekleyeceğiz, kentimiz kupa ve madalyalar ile parlasın diye spora gönül vermiş her bir hemşehrimizin gelişimine dayanak olmaya devam edeceğiz. Gençlerde azimle ve kararlılıkla idmanlara katılıp bu kente yeni muvaffakiyetler kazandırmak için alın teri dökecekler. Bayanlarımıza da çok misyon düşüyor. Bu kenti marka bir kıymet yapmak için yeni kooperatifler açmaya devam edeceğiz. Onlar da burada üretime takviye olacak ve marka pahası kazandıracak coğrafik işaretli eserlere imza atacak. Daima birlikte parlayan bir marka kent inşa edeceğiz. Yıldırım’ı; dirençli kentleşmeyle, ulaşımıyla, teknolojiyle, tarih ve turizmle, kültür ve sanatla, yeşiliyle ve doğasıyla, sıhhat ve sporuyla, hayat alanlarıyla, toplumsal belediyecilikle parlayan bir tasavvurla hareket edeceğiz” diye konuştu.

40 BİN TAPU

Yıldırım’ın temel önceliğinin imar ve kentleşme olduğunu hatırlatan Lider Yılmaz, bu sorun çözülmeden kentsel dönüşümün sağlıklı yürütülmesinin mümkün olmadığını vurguladı. Yıldırım Belediyesi olarak imar uygulama planlarına kalıcı tahlil getirerek, adeta sessiz bir ihtilal gerçekleştirdiklerini vurgulayan Lider Yılmaz, Yıldırım’da hizmetin önündeki en büyük pürüzü kaldırdık. Bu minvalde imar uygulamalarımıza başlayarak, 15 bin hak sahibine tapularını teslim ettik. Kısa müddet içerisinde bu sayıyı 40 bine çıkaracağız son basamaktayız. Yaptığımız imar uygulamaları bugün tahminen tam manasıyla görülmüyor olabilir. Lakin, mülkiyet sorununu ortadan kaldıran, bilhassa ilçemizin riskli alanda yeni ve inançlı ömrün önünü açan imar ve plan uygulamaları bu kent için adeta sessiz bir ihtilaldir. Bu uygulamalar ile 68 bin metrekare spor alanın, 36 bin metrekare sıhhat alanını, 680 bin metrekare yeşil alanını, 93 bin metrekare toplumsal ve kültürel alanı, 78 bin metrekare cami alanını ve 250 bin metrekare okul alanını bedelsiz olarak ilçemize kazandırdık” diye konuştu.

30 BİN KONUT HEDEFİ

Yıldırım’da süregelen plansız büyüme ve çarpık yapılaşmanın beraberinde getirdiği meseleleri ortadan kaldırmanın tek yolu kentsel dönüşüm olduğunu aktaran Yılmaz, “Güvensiz, toplumsal alanları ve ulaşım aksları yetersiz bölgelerimizi, inançlı konutlar, hayat standartları yüksek, ulaşım ağı gelişmiş, ortak kullanım alanları ile desteklenmiş, hayat alanlarına dönüştürüyoruz. Mevlana Mahallesi birinci etapta hemşehrilerimiz dün anahtarlarına kavuştu. Çınarönü, Mimarsinan, Ulus ve Davutkadı Mahalleleri’nde yürüttüğümüz kentsel dönüşüm projeleri devam ediyor. Gerçekleştirdiğimiz imar planı uygulamaları sonrası Büyükşehir Belediyesi’nin bölgemizde gerçekleştirdiği dönüşüm çalışmaları mevcut. Özel dala verdiğimiz takviyeyle 9 noktada katlar süratle yükseliyor. Şu anda proje çalışmaları devam eden 5 kentsel dönüşüm projemiz, önümüzdeki periyot için özel kesime takviye vereceğimiz 4 dönüşüm projemiz var. Kentsel dönüşüm projelerimizi sadece bu projelerle değil, gönüllülük ile tüm ilçemizde gerçekleştireceğiz. Gayemiz, yeni başlatacağımız ataklarla önümüzdeki 5 yıl içinde 30 bin konutu dönüştürerek hemşehrilerimizi bu inançlı şemsiye altına almaktır. İlçemize Kentsel Dönüşüm Uzlaşma ve Arabulucuk Ofisi ile Afet ve Acil Durum İdare Merkezi kazandıracağız. Yeniden Kent Estetiği ve Kentsel Tasarım Rehberi oluşturacağız” dedi.

ALIŞVERİŞ MERKEZİ MÜJDESİ

Belediyeciliği altyapı ve yol yapmaktan ibaret gören klasik anlayışı kabul etmediklerinin altını çizen Lider Yılmaz, “Spor merkezlerinden kütüphanelere, pazar yerlerinden sıhhat merkezlerine hemşehrilerimizin ömür konforunu artıracak tesisleri Yıldırım’a kazandırıyoruz. Hem kamu kurumlarımızın hem de hayırseverlerimizin de takviyesini alarak Yıldırım’ı geleceğe taşıyoruz. Yıldırım’ın birinci alışveriş merkezi olan Kaplıkaya Toplumsal Ömür ve Alışveriş Merkezi’ni ilçeye kazandırıyoruz. İlçemizin toplumsal ve kültürel hayatına yeni bir soluk kazandıracak Duaçınarı Kültür ve Kongre Merkezi’ni hayata geçiriyoruz. Toplumsal dayanak hizmetlerimizi tek merkezden daha faal bir formda yürütmek için Yıldırım Toplumsal Dayanak Merkezi’ni Yıldırım’a kazandırıyoruz. Yıldırım Hayvan Barınağı’nı sil baştan yeniliyoruz. Can Dostlar Pati Parkı’nı, Up Kafe’yi, Manisiz Park ve Hayat Merkezi’ni, Yavuzselim ve Hacivat Kütüphane ve Gençlik Merkezleri’ni, Aşık Sümmani Kültür Merkezi’ni, 11 adet çağdaş kapalı pazar alanını, 5 adet aile sıhhat merkezini hizmete açacağız” dedi.

Şehirlerin marka kıymetlerinin en ön kıymetli göstergelerinden birisinin kişi başına düşen yeşil alan ölçüsü olduğunu aktaran Lider Yılmaz, “Daha misyona geldiğimiz üzere Yıldırım’a kişi başı bir metrekare yeşil alan kazandırmayı taahhüt ettik. 663 bin metrekareye tekabül amacımıza kısa müddet içerisinde ulaşınca bu sefer gayemizi 1,5 milyon metrekare olarak güncelledik. Bugün prestiji ile bunun 1 milyon 200 bin metrekaresini tamamladık. Önümüzdeki periyot Hünkar Korusu, Cumalıkızık Manej Alanı, Zeyniler Seyir Terası, Yıldırım, Küreklidere, Değirmenönü Orman Parkları’nı, Şirinevler ve Deliçay Kent Parkları’nı, Fevziye Parkı’nı ve Yıldırım Çocuk Köyü’nü, onlarca mahalle parkını ilçemize kazandıracağız. Dere ıslah çalışmaları gerçekleştireceğiz. Güç Verimliliği Ofisi ve Güneş Güç Santrali’ni Yıldırım’a kazandıracağız” kelamlarını kaydetti.

TEKNOLOJİ YATIRIMLARI

Yıldırım’a kazandıracakları teknoloji yatırımları ile teknolojide parlayan bir Yıldırım inşa edeceklerini söyleyen Yılmaz, “İlçemize ar-ge odaklı çalışmalar yürütülecek, projeler geliştirilecek Yıldırım Teknopark ve Kent Kuluçka Merkezi kazandıracağız. Yapay zekâ teknolojilerinin kullanımı ve geliştirilmesine yönelik eğitimler vereceğimiz bir yapay zekâ merkezi kuracağız. Profesyonel e-spor ekiplerinin rahatlıkla oyun oynayabilecekleri, yıl boyunca sertifikalı oyunculuk, koçluk menajerlik ve yayıncılık dersleri alabilecekleri Yıldırım e-Spor Merkezi’ni kazandıracağız. İçerik oluşturma, çekim ve kurgunun yanı sıra telif ve kurallar hakkında da teorik ve uygulamalı dersler verilecek Stüdyo Yıldırım’ı gençlerimiz için açacağız ve teknoloji alanında yeni fikirlerin önünü açacağımız Hackathon aktiflikleri düzenleyeceğiz” kelamlarını aktardı.

DEĞERLERİN KENTİ YILDIRIM

Yıldırım’da yalnızca inşa edilen değil birebir vakitte ihya edilen bir kent tasavvurları olduğunu vurgulayan Lider Yılmaz, “Önümüzdeki periyot için bir ‘Turizm Master Planı’ hazırlayacağız. Kentimizin turizm planlarının gelişimine katkı sunacağımız Yıldırım Külliyesi Toplumsal Ömür Alanı’nı, Vakit Medeniyeti Müzesi’ni, Cumalıkızık Çarşısı’nı, İsabey Cephe Sağlıklaştırma Projesi’ni, Murad Buyruğu Efendi Evi’ni, Yıldırım Bilgi ve Hikmet Evi’ni ilçemize kazandırmak için çalışmalar yürüteceğiz. Müsellim Köşkü’nü ve sivil mimari örneklerini ihya edeceğiz. Büyükşehir Belediyemiz ile Setbaşı- Yeşil Emirsultan Yayalaştırma Projesi ile tarihi yerler ve yapılar ortasındaki bağlantıyı güçlendirerek Yıldırım’ın turist kapasitesini artıracağız. Ayrıyeten bu kapsamda çeşit otobüslerinin parklaşması için imkânlar oluşturacağız” dedi.

KÜLTÜR VE SPORDA MARKA KENT YILDIRIM

Geride bırakılan 5 yılda 260 bin vatandaşı sporla buluşturduklarının altını çizen Yılmaz, “Kadıyayla Kamp Merkezi’ni, Hoca Taşkın Gençlik ve Spor Merkezi’ni, Gökdere Tenis Kortları ve Naim Süleymanoğlu Kapalı Tenis Kortu’nu hizmete açacağız. Yunus Emre Spor Kompleksi ve Umurbey Kapalı Yüzme Havuzu’nu sil baştan yenileyeceğiz. Sportif Yetenek Tarama Akademisi ile yeni Naim’ler yetiştireceğiz. Kültür ve sanat açısından da değerli projeleri hayata geçireceğiz. Birbirinden renkli şenliklerin yanında; Emirsultan Tasavvuf Müzesi’ni, Alev Alatlı Kent, Niyet ve Sanat Merkezi’ni, Yıldırım Sanat Galerisi’ni, Âşık Yunus Müelliflik Akademisi’ni, Yıldırım Tiyatro Akademisi ve tiyatro otobüsünü, sokak sanatkarları köşelerini, çocuklar için eğitici sokakları ve graffiti sokaklarını hizmete açacağız” diye konuştu. TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Alışılmış Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Varank, “Biz her vakit taş üstünde taş koymanın sıkıntısında olduk. Her vakit daha fazlasını yapabiliriz. Oktay Liderimiz da dedi ki, ‘Daha fazlası var’. Size daha fazlasını yapmak için gücümüz var, gücümüz var, uğraşımız var. Bizim bu çabası göstermek için sizlerin dayanağına gereksinimimiz var. Sizler bizim yanımızda olursanız, Oktay Liderimizi da pahalı Büyükşehir Belediye Liderimiz Alinur Liderimizi da yalnız bırakmazsanız, onunla yol yürürseniz, biz çok daha farklı bir Yıldırım’ı sizlerin huzuruna getirebileceğimize, size layıkıyla hizmet edebileceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir