Eşitlik İçin Kadın Platformu: İmamoğlu kararı, yine, yeniden, bir kez daha gösterdi ki bu ülkede anayasa konuşulamaz!

Eşitlik İçin Bayan Platformu (EŞİK), İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu‘nun ‘Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Lideri ve üyelerine hakaret ettiği’ argümanıyla 2 yıl 7 ay mahpus ile siyasi yasak cezasına çarptırılmasına reaksiyon gösterdi. EŞİK, “İmamoğlu kararı, yeniden, tekrar, bir kere daha tartışılmaz biçimde gösterdi ki bu ülkede anayasa konuşulamaz… Aksi, Anayasa’yı daima ihlal eden iktidarın hukuka saygısızlığını onaylamak manasına gelir. Aklınıza bile getirmeyin. Müzakere bile etmeyin” açıklamasını yaptı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ‘YSK Lideri ve üyelerine hakaret ettiği’ teziyle 2 yıl 7 ay mahpus ile siyasi yasak cezasına çarptırılmasına yönelik yansılar sürüyor. EŞİK’ten yapılan açıklamada, İmamoğlu’na verilen cezaya reaksiyon gösterilirken, bu şartlarda ülkede anayasa değişikliğinin de ele alınamayacağı belirtildi.

EŞİK’ten yapılan açıklama şöyle:

“Muhalif yüzlerce insanın yalnızca fikirleri nedeniyle cezaevlerinde”

“İmamoğlu kararı tekrar, tekrar, bir defa daha tartışılmaz biçimde gösterdi ki; yargı bağımsızlığının olmadığı, Anayasa’nın fiilen uygulanmadığı, demokrasi, laiklik ve eşitlik unsurlarının sistematik olarak yıpratıldığı, tabir, toplanma, örgütlenme, basın özgürlüğünün yalnızca yandaşlara tanındığı, bayan cinayetleri, şiddet, cinsel istismar, LGBTİ’lere karşı nefret cürümlerinin teşvik edildiği, 6 yaşında kız çocuğuna cinsel istismar sanıklarının kayırıldığı; 8 Mart’ta, 25 Kasım’da barışçıl protesto hakkını kullanmak isteyen bayanlara şiddet uygulandığı, bütün kamusal düzeneklere erkeklerin atandığı, özrü dilenmiş, dinle ilgili bir latife için insanların tutuklandığı, yalnızca bir ‘ahmak’ sözü yüzünden insanların siyaset yapma, seçilme hakkının elinden alınmaya çalışıldığı, muhalif yüzlerce insanın yalnızca fikirleri nedeniyle cezaevlerinde olduğu bir ülkede Anayasa konuşulamaz.

“Tüm ülkeyi kaosa sürükleyecek böylesi bir anayasa teklifi asla konuşulmaz!”

Hele demokrasi, laiklik ve eşitlik prensiplerine büsbütün ters, yalnızca bayanları ve LGBTİ+ları değil, tüm ülkeyi kaosa sürükleyecek böylesi bir anayasa teklifi asla konuşulmaz! Aksi, Anayasa’yı daima ihlal eden iktidarın hukuka saygısızlığını onaylamak manasına gelir. Aklınıza bile getirmeyin! Müzakere bile etmeyin.” 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir