İhtiyaç kredisi alacaklar dikkat! Yeni dönem başladı

Bloomberg HT’de yer alan habere nazaran; muhtaçlık kredilerinde 70 bin liraya kadar olan kısmın menkul değer tesisinden muaf tutulduğu belirtildi. Uygulama talimatında sarsıntı bölgesi ve birtakım SGK borcu olanlara yönelik kullandırılacak krediler de muafiyet kapsamına alındı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, gereksinim kredilerine dönük yeni bir düzenleme yapmıştı.

Buna nazaran, muhtaçlık kredilerinde, ticari krediler için uygulanan hale benzeri bir faiz sonu konulurken, bunun üzerine çıkılması halinde menkul değer tutma yükümlülüğü getirilmişti.

Tüketicilere kullandırılacak gereksinim kredilerinde “faiz/kâr hissesi oranı Merkez Bankası tarafından ilan edilen bileşik referans oranının 1,8 ile 2,0 katı ortasında olanlara birinci kademede, 2,0 katından yüksek olanlara ikinci kademede” menkul değer tutma zaruriliği getirildi.

Böylelikle, araba ve konut kredileri haricinde verilecek muhtaçlık kredilerinde MK kapsamına girmeyecek en yüksek aylık faiz 1.37 düzeyinde olacak. Bu düzeyin (yıllık kolay %16.56) üzerinde oluşacak kredi faizlerinde bankaların menkul değer tutma yükümlülüğü olacak. Mevcut durumda bankalar muhtaçlık kredilerine aylık yüzde 1,55 ile yüzde 2 ortasında faiz uyguluyor.

Merkez Bankası’ndan muhtaçlık kredisi faizine “örtülü üst sınır”

Bankalar referans faizin 1,8 ile 2,0 katı ortasında faiz uygulaması halinde yüzde 20, 2,0 katının üzerinde faiz uygulanması halinde ise yüzde 90 menkul değer tutmak zorunda kalacak.

Merkez Bankası, daha evvel de kredi faizlerinin kendi siyaset faizine yakın yerde oluşmasını sağlamak ismine ticari kredilerde faiz hududu koymuş, bunun üzerinde kullandırılacak krediler için menkul değer tutma yükümlülüğü getirilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir