İTO: Vergi dilimleri gözden geçirilmeli

Avdagiç, “SGK üst limitinin gözden geçirilmesi lazım. Minimum fiyatta belirlenen net sayıyla ilgili bir kasvetimiz yok. Şu andaki ömür kuralları için de tenkidimiz bulunmuyor. Öte yandan gelir vergisi dilimlerinin gözden geçirilmesi ve kıdem tazminatıyla ilgili düzenlemelerin gözden geçirilmesi üzere hususlara değer vermekteyiz” tabirlerini kullandı. 

DÖVİZDE DÜZELTME HAREKETİ

kurunun piyasalardaki yansımaları ve iş dünyasına etkisine ait açıklamalar yapan kurun düşük, yüksek ya da sabit olmasını öncelikli bahisleri ortasında değerlendirmedi. “Bizim için değerli olan enflasyon ile kurun paralel ya da yakın seyretmesidir” diyen Avdagiç, şöyle devam etti:“Burada iki taraflı bakmak lazım. ‘Kur istenen düzeyde olmaz ise ihracatçı zorlanıyor’ diyoruz. Türkiye’nin dış ticaret sayıları da bunu doğruluyor. Siz ne vakit kuru baskılarsanız ihracatı baskı altına alıyorsunuz, ihracatta daralma yaşanıyor fakat birebir vakitte süratli formda ithalatta artış oluyor. Şu anda düzeltme hareketi dövizde hayata geçti. Bundan sonra en azından dövizin bu mühletten sonra enflasyonla uyumlu süreç yürütmesi lazım, sene sonuna kadar ikinci altı ayda enflasyon artacaksa kurun da artması lazım, 1-2 puan farklılık olsa da mantıklı hareket etmesi değerli.”

REELDE MİNİMUM FİYAT YÜZDE 67 ARTTI

Temmuz 2023’te minimum fiyatın 12 aylık yüzde 107 arttığını ve ilgili devirde devletin açıkladığı TÜFE artışının da yüzde 40 olduğunu hatırlatan Avdagiç, “Yani bizim minimum fiyat gerçek manada yüzde 67 arttı. Bütün düzenlemeleri makro tesir tahlili yaparak kıymetlendirmek gerek” dedi. Avdagiç, minimum fiyatla ilgili üç noktaya dikkat çekti: “Bizim süratle vergi gelirlerinin dilimlerinde düzeltme yapmamız gerek. Şu anda vergi gelirindeki artış suratı hem enflasyonun hem de taban fiyat artışının çok gerisinde kaldı. Vergi dilimleri o kadar süratli devreye giriyor ki, çalışanın fiyatı brüt yüzde 35 artmasına karşın neti sabit kalıyor. Başka mevzu SGK üst limiti taban fiyatın beş katı idi 7.5 kata ulaştı. SGK primi şu anda 100 bin lirayı geçti. Yaklaşık 100 bin lira maaş alan bir çalışan kendi maaşından yüzde 14, patron indirim kapsamında ise yüzde 15.5 patron hissesi, işsizlik sigortası ile toplam yüzde 32.5 eriyor, 100 bin lira alan çalışan 32 bin 500 lira SGK parası ödüyor bu abartılı bir sayı. Öte yandan gelir vergisi dilimlerinin gözden geçirilmesi ve kıdem tazminatı ile ilgili düzenlemelerin gözden geçirilmesi üzere üç mevzuya kıymet vermekteyiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir