Liseliler köy köy gezip tarihi şahsiyetleri canlandırıyorlar

Bayburt’ta, Dede Korkut, Bamsı Beyrek, Yasal Sultan Süleyman, Yavuz Sultan Selim, Şerife Bacı, Şair Ululuğu, Aşık Veysel, Mehmet Akif Ersoy, Saltuk Bey ve Hatice Safiye Ali’nin hayatı bir küme liseli tarafından sahnelenen tiyatro oyunlarıyla köy okullarındaki öğrencilere anlatılıyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerin ülkenin medeniyet birikimini ve bu birikimin köşe taşları olan öncü şahsiyetleri tanıyıp anlamalarına katkıda bulunmak maksadıyla ” Dede Korkut‘un Torunları Medeniyetin İzinde Projesi”ni başlattı.

Bu kapsamda, 5 liseden 10 öğrenci 3 ay eğitim alarak canlandıracakları tarihi şahsiyetler için hazırlandı.

Eski devirlere ilişkin kostüm giyen liseliler, öğretmenleri nezaretinde köylerdeki ilkokul ve ortaokul öğrencileri için oyunlar sahneliyor.

Bugüne kadar 8 köy okulunda yüzlerce öğrenci karşısına çıkan tiyatro takımı, daha sonra merkeze bağlı tüm ortaokullarda sahne almayı hedefliyor.

“Gelecek yıllarda inşallah farklı şahsiyetleri de bu kapsama dahil edeceğiz”

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Muammer Şimşek, AA muhabirine, Dede Korkut

Gelecek yıllarda farklı isimleri de bu kapsama dahil edeceklerini belirten Şimşek, öğrencilerin bir devir boyunca öğretmenleriyle çalıştığını, gerek kostümleri gerek anlatımlarıyla tesirli şovlar sunduğunu anlattı.

Şimşek, grubun sabah ve öğlen olmak üzere günde iki köy okulunda aktiflik yaptığını tabir ederek, “Tüm öğrencilerimizin, tarihe istikamet veren şahsiyetlerimizi belleklerine yerleştirilmesi hem de biriktirdiğimiz medeniyetimizde kimlerin tesiri olduğunu öğrenmeleri için uğraş sarf ediyoruz. Emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

“Kendimi adeta Mehmet Akif Ersoy olarak hissettim”

Lise öğrencisi Emirhan Aktürk, canlandırdığı Mehmet Akif Ersoy’u en hoş formda tanıtmak için çabaladığını söyledi.

Dede Korkut‘u canlandıran Furkan Erdoğan da severek ve yaşayarak anlattığı rolüyle öğrencileri bilgilendirirken kendisinin de Dede Korkut hakkında yeni şeyler öğrendiğini kaydetti.

Öğrencilerden Hanzede Irmak ise köy köy dolaşıp Şerife Bacı’yı canlandırdığını belirterek, çocuklardan aldıkları gücün kendilerini keyifli ettiğini söyledi.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir