Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi’nde Erdoğan’a çifte nişan verilecek

Geçen yıl İstanbul’da yapılan 8’inci tepe ile kurumsallaşmasını tamamlayan Türk Devletler Teşkilatı, bu yıl devlet liderleri düzeyinde Özbekistan’da toplanacak. 9’uncu Türk Devletler Teşkilatı Tepesi, Türklerin kültür ve bilim kenti Semerkant’ta 11 Kasım’da gerçekleşecek. Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan’ın üye; Türkmenistan ve Macaristan’ın ise gözlemci olduğu Türk Devletler Teşkilatı’nın bu yılki ana teması şimdi katılaşmış olmasa da, iktisat, ulaştırma ve ticaret, ikili münasebetler ve bölgesel mevzular ön planda olacak.

Zirve kapsamında 10 Kasım’da Dışişleri Bakanlar Kurulu toplanacak, 1 gün sonra ise üye ülkelerin önderleri bir ortaya gelecek. Başkanlar, tepe dışında ikili görüşmeler de gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu kapsamda başkanlar ile ikili görüşmeler yapacak.

TÜRK YATIRIM FONU MUAHEDESİ İMZALANACAK

İstanbul’da düzenlenen dorukta devlet liderleri, teşkilatın gelecek 20 yılına ait siyasetini belirleyecek vizyon evrakını kabul etti. Ana unsurlar ve gayeler belirlenirken, 20 yıllık dokümanın 5’er yıllık uygulanmasına ait strateji evrakı Semerkant’taki tepede kabul edilecek.

Türk Kurulu’nun kurumsal teşkilata dönmesi sonrasında kurumsallaşmanın tüzel alt yapısını oluşturmak üzere Nahçıvan Mutabakatı’nda değişiklik yapılmasına dair protokol kabul edilecek. Gümrük süreçlerinin kolaylaştırılmasına, kombine yük nakliyeciliğine ait mutabakat da dorukta görüşülerek, imzalanacak. Türk Yatırım Fonu kurulmasına ait de mutabakat imzalanacak.

Türk dünyasını bir ortaya getiren, İstanbul’daki tepede tekrar canlandırılan ve Binali Yıldırım’ın lider seçildiği Aksakallar Kurulu İstişare Organı Örgütü’nün fonksiyonu, faaliyetleri, çalışma alanları sunumlar yapılarak konuşulacak. Geçen yıl düzenlenen dorukta Türk Devletler Teşkilatı’na resmen üyelik başvurusu yapan KKTC’nin üyeliği de bu tepede görüşülecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A NİŞAN

Zirvede Türkiye açısından değer taşıyan öbür bir olay da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ikili nişan verilmesi olacak. Buna nazaran üye ülkeler, Türk dünyasına hizmetleri nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ‘Türk Dünyası Ali Nişanı’ verecek. Ayrıyeten, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Özbekistan tarafından da ‘Milli Nişan’ takdim edilecek. Tepede üye ülkelerin belirlediği adaylar ortasından seçilecek bireye ‘Ali Şir Nevai’ mükafatı verilecek. Kazananı ise üye ülkelerden oluşturulan komite belirleyecek. Türkiye’den komitede Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Lideri Prof. Dr. İskender Pala yer alırken, ödül için Türkiye’nin adayı Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar olarak belirlendi.

DÖNEM BAŞKANLIĞI ÖZBEKİSTAN’A GEÇECEK

2019 yılında teşkilata katılan en genç üye Özbekistan, periyot başkanlığını Türkiye’den devralarak 1 yıl boyunca sürdürecek. Devir başkanlığını ise ülke başkanı olarak Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev yürütecek. Daha evvel Şangay İşbirliği Örgütü’nün toplantısına mesken sahipliği yapan Semerkant’ta hazırlıklar sürerken, tepenin yapılacağı yer Türk dünyası için tarihî ve kültürel olarak kıymet taşıyor. Tepe sonunda alınan kararlar ve mutabakatlara ait bildiri yayımlanacak.

NAHÇIVAN MUAHEDESİ NEDİR

Türk Lisanı Konuşan Ülkeler İşbirliği Kurulu Kurulmasına Dair Nahçıvan Muahedesi Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan tarafından imzalandı. Türkiye, Kazakistan ve Azerbaycan tarafından onaylanan mutabakat ,17 Kasım 2010 tarihinde yürürlüğe girdi. Türkmenistan mutabakata taraf olmadı.

ZİRVENİN GEÇMİŞİ

Zirveler süreci, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nin bağımsızlıklarını kazanmalarından sonra 1992 yılında başlayan ve Türk Kurulu Sekretaryası’nın kurulduğu 2010 yılına kadar devam eden; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan Devlet Liderleri ortasında gerçekleştirilen 10 tepe toplantısını içeriyor. 2010 yılında Türk Keneşinin (Teşkilat) kurulmasından sonra düzenlenen doruklar, Türk Keneşi Dorukları olarak anılmaya başlandı. Şimdiye kadar, 2011 Almata, 2012 Bişkek, 2013 Gebele, 2014 Bodrum, 2015 Astana, 2018 Çolpon-Ata, 2019 Bakü, 2021’de İstanbul olmak üzere 8 tepe düzenlendi. Devlet liderleri, Nisan 2020’de fevkalâde ve Mart 2021’de gayrı resmi Türkistan tepesinde online olarak bir ortaya geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir