Van’da Kadın Futbol Takımı Şampiyon Oldu

VAN’da, 3 yıl evvel aileleri ikna edilerek futbola kazandırılan 60 genç kızın yer aldığı Vangücü Bayan Futbol Ekibi, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Kadınlar 3’üncü Lig’de, oynadığı maçlarda rakip kaleye 45 gol atıp, yalnızca 1 gol yiyerek, bitime 3 hafta kala grubunda şampiyon oldu. Play-Off maçlarını da kazanmayı amaçlayan kadronun teknik yöneticisi Mecit Tekin, tek gayelerinin 2’nci Lig’e çıkmak olduğunu söyledi.

TFF 3’üncü Lig 20’nci kümede uğraş eden Vangücü Bayan Futbol Kadrosu’na kazandırılan futbolcuların kıssaları, ailelerinin ve çevrelerindekilerin ‘Futbol erkek işi’, ‘Kızlar futboldan ne anlar’ üzere telaffuzlarda bulunmasıyla başladı. Futbol antrenörü Mecit Tekin’in ailelerini ikna ettiği 60 atlet, bu yıl şubat ayında başlayan lig maçlarında rakiplerini yenip kıymetli muvaffakiyete imza attı. Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Ozan Balcı ile Hakkarili iş insanı Salih Çiftçi’nin desteklediği ekip, bugüne kadar oynadığı 6 maçın tamamını kazanıp, kümesinde şampiyon oldu.

Takımın teknik yöneticisi Mecit Tekin, kentte kurulan birinci bayan futbol kadrosu olduklarını belirterek, “İlham kaynağı olduk. Bizden sonra öteki kadrolar da kuruldu. Ekibimizi 2020 yılında kurduk. Futbola meraklı ve yetenekleri olan kızların olduğunu gördüm. Aileleri de futbol oynamalarına karşıydı, müsaade vermiyorlardı. Ben de kızların ailelerini ziyaret edip ikna edip, futbola kazandırdım. Birinci başta ‘Futbol erkek işi’, ‘Kızların işi değil’ üzere telaffuzlarda bulundular. Ailelerini ikna ettim. Çok güç koşullarda başladık. Çat pat gereçlerle idmanlarımızı yaptık. Sonra etrafa ve kamuoyuna önemli bir izlenim verdiğimizi öğrenirken, küçük dayanaklar de almaya başladık. Geçen yıl İstanbul-Esenyurt Belediyesi ekibimize gereç dayanağında bulundu. Bu yıl Sayın Valimizle görüştük. Ozan Balcı Valimizin, kadromuza önemli dayanakları oldu. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Bu yıl 3’üncü Lig’de oynuyoruz. 6’da 6 yaptık. Kümemizde şampiyonuz. Maksadımız, Play-Off maçlarında da şampiyon olup 2’nci lige yükselmek. Rakip kalelere 45 gol atıp, 1 gol kalemizde gördük. Ligin bitimine daha 3 hafta kala şampiyonluğumuzu ilan ettik. İnşallah 19 Mayıs’ta oynanacak olan Play-Off maçlarında da tıpkı başarıyı gösteririz” diye konuştu.’KADINLAR FUTBOL OYNAYAMAZ’ DİYORLARDI’Takım kaptanı Narin Keve, futbola birinci başladığında olumsuz reaksiyonlar aldığını belirterek, “Çevremdekiler daima ‘Kadınlar futbol oynayamaz’, ‘Kadınların işi değil’ üzere telaffuzlarda bulundular. Lakin biz bayanın gücünü alanda en hoş formda gösteriyoruz. Şu ana kadar oynadığımız maçlarda 6’da 6 yaptık, hiç yenilmedik. Kendi kümemizde şampiyonuz. Tabi ki hedefimiz 2’nci Lig. Play-Off’lara çok sıkı bir halde hazırlanıyoruz. Bu yıl kadroya transfer oldum. Grup kaptanlığını yapıyorum. Mecit Hocanın bu ekip üzerinde büyük emekleri var. İnşallah onun emeklerini boşa çıkarmayacağız” dedi.’AİLEM, ŞU AN TAKVİYE OLUYOR’

Takımın defans oyuncusu Ebrar Başkala da evvelce ailesinin futbol oynamasına karşı olduğunu tabir ederek, “Sonra Mecit Hoca, ailemle görüşüp ikna etti. Şu an gruptayım. Pek memnunum. Çok sıkıntı imkanlarla başladık, şu an kendi kümemizde şampiyonuz. Maksadımız, Play-Off maçlarında yeterli bir sonuç elde edip, 2’nci lige çıkmak. Bunu başaracağımıza da inanıyoruz. Birinci başta futbol oynamama karşı çıkan ailemin reaksiyonları şu an çok düzgün. Hatta buna takviye oluyorlar” sözlerini kullandı.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Behçet Dalmaz – Spor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir